Być może nie jest to survival w dosłownym znaczeniu (w razie błędów nie zostaniemy zjedzeni przez dzikie zwierzę, odwodnienie i śmierć głodowa również nie zapuka w blat służbowego biurka), jednak grozi nam objęcie stanowiska pracownika wykonującego najcięższe zadania.

W skrajnym przypadku możemy ukazać się w oczach przełożonych jako niekompetentni, zbędni lub po prostu bezproduktywni. Jak tego uniknąć?

Przede wszystkim język. Jak najszybciej należy przyswoić sobie podstawowe zwroty, wtedy manager będzie miał wrażenie, że świetnie sobie radzisz. Od tej chwili pracujesz “na florze”, wykonujesz powierzone zadania ASAP i realizujesz targety. Nie musisz nawet rozumieć wszystkich skrótów, najważniejsze to używać ich w odpowiednich sytuacjach. Niczym wprawny podróżnik w dziczy, obserwuj, analizuj i upodabniaj się do miejscowych zwyczajów przyrody.

Zapomnij o komunikacji bezpośredniej. Wszystko co ma znaczenie w korporacji, podróżuje pocztą elektroniczną. Podkreślaj każdy etap taska, który ci powierzono. Wysyłaj maile z DW do swoich teamów, niech wiedzą, że ostro pracujesz. Pamiętaj, aby zachować łańcuch władzy w nienaruszonym stanie, nie dodawaj “Do Wiadomości” prezesów, dyrektorów i tym podobnych korpowładców. Podkopywanie autorytetu bezpośredniego przełożonego to ryzykowna taktyka na początek.

Nie siedź cały czas przy biurku! Konsultuj co jakiś czas sprawy z przełożonymi face to face, niekoniecznie wymagające ich wglądu w dokumenty. Muszą to być proste problemy, na które bez kłopotu podsuną ci rozwiązanie. Zostaniesz zapamiętany jako osoba, która liczy się ze zdaniem przełożonego.

Jeśli dany team jest akurat zajęty, możesz to wykorzystać:
– Piotrze, mam problem, czy mógłbyś…? O, przepraszam, widzę, że jesteś zajęty. Wrócę później, jeśli nie uda mi się rozwiązać case’a.
Każdy korpopracownik, niezależnie od stanowiska, przyjmie darmowe podkreślenie tezy: ”Ciężko pracuję, jestem zajęty”.

Warto wyróżniać się pracowitością, ale niezbyt mocno. Podkreślaj swoją rolę w projekcie, jednocześnie nie daj się poznać jako pracoholik, inaczej leniwe bestie rzucą się na ciebie i rozerwą dodatkowymi obowiązkami. Dowiedz się, ile powinno trwać wykonywanie określonych zadań i dostosowuj tempo swej pracy do oczekiwań. Gdy manager chce zlecić ci dodatkową robotę, zawsze podkreślaj co obecnie robisz i sugeruj, że będzie to trudne, ale dasz radę odhaczyć nowego case’a. Pamiętaj: Jesteś zawsze zajęty!

Korpo – słownik:
target – cel do osiągnięcia, określony współczynnik wykonania
ASAP – Ass soon as possible – jak najszybciej, na cito
FYI – For your information – do twojej wiadomości
na florze – na piętrze
case – zagadnienie, przypadek do rozwiązania
task – zadanie do wykonania