Rodzaj umowy: o pracę, na czas nieokreślony, bez możliwości wypowiedzenia. Wynagrodzenie: jedynie w formie barterowej, w formie obślinionych buziaków i przytulania. Godziny pracy: pełna dyspozycyjność, siedem dni w tygodniu, włączając niedziele, święta oraz gotowość do podjęcia działań we wszystkie dni pracujące ORAZ wolne od pracy przewidziane przez ustawodawcę. Zwolnienie lekarskie: nie dotyczy. Urlop: nie dotyczy. Przerwy: jedna przerwa na toaletę w asyście klienta. Przerwa na kawę i ciepły posiłek: nie dotyczy. Przerwę od opieki na dzieckiem można sobie zapewnić dopiero po odbyciu okresu wstępno-macierzyńskiego przez 6-12 miesięcy (z możliwością dobrowolnego przedłużenia). Przerwa ta jednak nie jest zwykłą przerwą, lecz pracą zawodową, niezwiązaną z rolą matki. Jest ona nieobowiązkowa, ale bez pełnienia tej dodatkowej roli, nie spodziewaj się ubezpieczenia emerytalnego ani składki zdrowotnej. W sumie, środków do życia też się nie spodziewaj. Głos tłumu: Do roboty by się wzięły, dziecioroby, a nie na zasiłku siedzieć!

Zatem, kiedy już jesteś wykwalifikowanym dwuetatowym pracownikiem, to od 8 do 16 pełnisz rolę w bardzo ograniczonym zakresie obowiązków manadżera, akanta, czy innego analityka, a od 16 znów możesz się wykazać w wielu dziedzinach. Jesteś taksówkarzem vel UBER kids driverem, gdy odbierasz dzieci z placówek i wieziesz do domu. Napiwki: brak. Możliwość reklamacji, gdy klient zachowuje się nieodpowiednio: brak. Możliwość pokrycia kosztów czyszczenia tapicerki, odkurzania, wycierania śladów butów z siedzeń: brak.
Potem jesteś dietetykiem, kucharką, kelnerką, a posiłki, które przygotowujesz pieczołowicie, mając na względzie zarówno potrzeby żywieniowe, jak i gusta każdego klienta z osobna, i tak lądują w połowie na podłodze, w połowie zostają na talerzu. Kolejnym skillem jest umiejętność szybkiego sprzątania, wstawiania prania, zmywarki i kosiarki. To, co pani sprzątaczka robiłaby standardowo przez osiem godzin, ty robisz między innymi czynnościami, zwinnie wplatając mniejsze zadania do wykonania między te większe. Czy za takie zwinne i elastyczne podejście dostaniesz awans lub promocje? Dostaniesz. Mopem po głowie co najwyżej od pomocnika, który zdąży więcej szkody niż pożytku zrobić niosąc chęć pomocy. Ale tak to już bywa z czeladnikami i innymi osobnikami przyuczającymi się do zawodu. Spotkania integracyjne: wyjścia na plac zabaw.

Głos tłumu: Z dziećmi się integruj, kobieto, nie dość że w robocie siedzisz całymi godzinami, to jeszcze chciałabyś czas dla siebie? O, niedoczekanie. Jak już wrócisz z placu zabaw, to nie zapomnij, aby u dzieci sprawdzić, czy kleszcza nie złapały, uszy im umyć, co jest trudniejsze niż operacja na otwartym sercu u królika, bo królik uśpiony i przynajmniej nie wierzga. A może by tak zrobić specjalizację z anestezjologii? W końcu uśpione dzieci, to grzeczne dzieci 😉 i można trzeci etat zrobić, na przykład dziennikarza freelancera.

Magda Seko