Brak odpowiedniego przygotowania biznesowego, trudności w dostępie do infrastruktury biznesowej czy najnowszych technik marketingowych i sposobów wejścia na rynek – te problemy, stają się przyczyną licznych porażek innowacyjnych start-upów na samym początku ich przygody z biznesem.

Bariery te niwelowane są między innymi dzięki realizowanym biznesowym programom akceleracyjnym, które mają na celu ekspresowe budowanie i wzmacnianie potencjału firm.

W województwie mazowieckim trwa obecnie akcelerator Przedsiębiorcze Mazowsze, który jest realizowany przez Fundację Polska Przedsiębiorcza, a organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Program ten zapewnia pomysłodawcom innowacyjnych pomysłów uczestnictwo w szkoleniach sprzedażowych, warsztatach pitchingowych, udział w indywidualnym procesie mentoringowym, pogłębionych konsultacjach eksperckich z zakresu m. in. prawa, podatków, finansowania firmy w celu zwiększenia szansy na wdrożenie rozwiązań na rynku. Ten intensywny program mentoringowo-warsztatowy przygotowujący do prowadzenia własnej firmy, zwieńczony będzie galą Demoday i prezentacją finalistów przed gremium inwestorów i partnerów projektu, m.in. funduszy VC, Orange, Robyg Working Balance, Startup Academy. Fundacja, z ponad 150 aplikacji, które spłynęły od pomysłodawców w październiku, wybrała 15 najbardziej rokujących, które mają szansę na pozyskanie inwestora oraz zdobycie nagrody pieniężnej z budżetu województwa mazowieckiego w wysokości 35 tys. zł na rozwój swojego pomysłu.

„Do drugiego etapu czyli intensywnych szkoleń i przygotowań do prezentacji przed inwestorami wybraliśmy najlepszą piętnastkę, z czego aż 6 pomysłów jest spoza Warszawy. Pokazuje to, że pozostałe regiony województwa mazowieckiego też mają duży potencjał biznesowy, potrzeba jednak licznych działań u podstaw, żeby go wydobyć. To właśnie zrobiliśmy na etapie rekrutacji do projektu, organizując 35 spotkań inspiracyjnych w miastach wojewódzkich takich jak Płock, Siedlce, Ciechanów, Radom, Mława, w których wzięło udział 1100 osób zainteresowanych programem akceleracyjnym”- relacjonuje Michał Misztal, koordynator programu Przedsiębiorcze Mazowsze.

Obserwujemy, że ekosystem
start-upów na Mazowszu ciągle ewoluuje, pojawia się również coraz więcej szans dla pomysłodawców, będziemy śledzić losy finalistów akceleratora mazowieckiego.
www.przedsiebiorczemazowsze.pl