Od dziś mogą być tylko modowym dodatkiem. Skutecznym rozwiązaniem jest laserowa korekcja wzroku, o której rozmawiamy z dr n. med. Katarzyną Skonieczną, chirurgiem okulistą i kierownikiem medycznym Sieci Klinik Okulistycznych Optegra.

Pani doktor, wyjaśnijmy na wstępie czym jest laserowa korekcja wzroku?
Katarzyna Skonieczna: Laserowa korekcja wad wzroku to bezpieczna i wysoce precyzyjna metoda chirurgiczna korygująca krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm, bez względu na wiek czy wielkość wady. Zabieg polega na zastosowaniu precyzyjnego lasera do zmiany krzywizny rogówki, czyli przedniej powierzchni oka, bez żadnej ingerencji w jego wnętrze. Wiązka lasera przerywa połączenia pomiędzy molekułami w tkance, doprowadzając do usunięcia mikroskopijnej, cieńszej niż ludzki włos, warstwy rogówki, czego efektem jest poprawa widzenia.

A czy taka operacja jest bolesna?
Przede wszystkim pamiętajmy, że to nie operacja, a tylko krótki zabieg i po 2-3 godzinach od jego zakończenia Pacjent bezpiecznie wraca do domu. Zabieg usunięcia wady wzroku jest zupełnie bezbolesny. Wykonuje się go w warunkach ambulatoryjnych, z podaniem kropli znieczulających do oka, dzięki czemu Pacjent jest przez cały czas przytomny i ma kontakt z lekarzem.

Tak więc ile trwa cały zabieg?
Zabieg na obydwoje oczu zazwyczaj trwa około 30 minut, z czego większość czasu poświęcamy na przygotowanie Pacjenta oraz sprzętu do samego działania lasera. Sam czas naświetlania oka laserem podczas zabiegu to kilkadziesiąt sekund. Wraz z przygotowaniem i ponownymi badaniami w dniu zabiegu, cała procedura to kilka godzin.

Co pacjent odczuwa po zabiegu?
Najczęściej pierwsze wrażenie to zaskoczenie Pacjenta, że „to już”! W odczuciach naszych Pacjentów efekt zabiegu jest praktycznie błyskawiczny, a różnica często widoczna od razu po jego zakończeniu. Poza emocjami jakie towarzyszą naszym Pacjentom, zazwyczaj odczuwają oni uczucie pieczenia, szczypania czy łzawienia oczu. Wszystkie te objawy są przejściowe i w ciągu kilku godzin przechodzą.

Pani doktor, a po jakim czasie od zabiegu możemy wrócić do pracy przed komputerem, czytania i oglądania telewizji?
Wszystko zależy od wybranej metody, ale często do pracy można wrócić już 2-3 dni po zabiegu, trzeba przy tym jednak stosować się do zaleceń lekarza. Przez okres 1 miesiąca po zabiegu należy unikać przebywania w zadymionych lub zakurzonych pomieszczeniach, a w ciągu pierwszych kilku dni ograniczyć pracę przy komputerze. Przez miesiąc nie należy wykonywać dużego wysiłku fizycznego i korzystać z pływalni. Przez 2 tygodnie nie powinno się latać samolotem i wykonywać makijażu oczu.

Czy korekcję można przeprowadzić w każdym wieku?
Metodę tę można zastosować u niemal wszystkich dorosłych, którzy chcieliby pozbyć się okularów. U dzieci nie możemy wykonać laserowej korekty wzroku ze względu na trwający proces wzrostu i rozwoju. Aby poddać się zabiegowi chirurgii laserowej, należy mieć stabilną wadę wzroku i zdrowe oczy. Nie ma górnej granicy wieku. O możliwości wykonania zabiegu laserowej korekcji wzroku decyduje chirurg okulista po zapoznaniu się z wynikami badań.

Czy są jakieś przeciwskazania do przeprowadzenia korekcji np. choroby?
Pacjent rozważający poddanie się zabiegowi musi mieć ustabilizowaną wadę wzroku, w związku z tym laserową korekcję wykonuje się po ukończeniu 18 roku życia. Istnieją jednak, jak przy każdej procedurze medycznej pewne przeciwwskazania do zabiegu: tj. szybki postęp wady w ciągu ostatniego roku przed operacją, zaćma, jaskra, zapalne schorzenia oczu, zaburzenia siatkówki w przebiegu cukrzycy, rozrusznik serca, ciąża i karmienie piersią, skłonność do tworzenia się bliznowców, choroby autoimmunologiczne.

Jaka jest cena zabiegu i czy warto w niego zainwestować?
Zabieg dobierany jest indywidualnie do każdego Pacjenta, a jego cena zależna jest od metody jaką wspólnie wybierzemy. Ceny rozpoczynają się od około 1000 zł za 1 oko. Priorytetem jest zawsze bezpieczeństwo i efektywność zabiegu. W odpowiedzi na pytanie czy warto – tu należy zapytać naszych Pacjentów, bo Ci są najbardziej bezstronnym źródłem opinii. Ja nie spotkałam dotychczas nikogo, kto żałowałby swojej decyzji.

dr n. med. Katarzyna Skonieczna