Pozornie bardziej korzystna, dla wielu wydawała się rozwiązaniem z ciekawymi możliwościami. Działalność gospodarcza – jednym otworzyła drzwi do rozwoju dla innych okazała się nietrafionym wyborem. Co decyduje o powodzeniu działalności na kontrakcie? Co ułatwi nam życie, a na czym można zaoszczędzić?

Decyzję o założeniu działalności podejmuje coraz więcej osób. Widać to zwłaszcza w firmach opartych o nowoczesny styl zarządzania. Nowa polityka personalna to elastyczny czas pracy i swoboda w określaniu miejsca wykonywania zadań. Dodatkowo sprawę ułatwia znaczące wykorzystanie nowych technologii w codziennych czynnościach. Zmieniły się również kwestie formalne. Samozatrudnienie jest coraz częściej wybieraną i oferowaną formą relacji pomiędzy pracownikiem a pracodawcą.
Jakie koszty poniesiemy z tytułu prowadzonej działalności i ile wyniesie nasz faktyczny zysk?

Jak to policzyć?
W pierwszej kolejności należy przewidzieć i przeanalizować koszty, które powstaną po naszej stronie. ZUS i podatek dochodowy to oczywistość, ale to nie wszystkie koszty jakie poniesiemy. Pojawi się konieczność wystawiania faktur i rozliczania tych otrzymanych. Niezbędna będzie księgowość i niewykluczone, że założysz firmowy rachunek bankowy. Pojawi się odpowiedzialność dotrzymania kilku terminów wobec administracji skarbowej – niezbędne będzie zarządzanie kalendarzem. Niewykluczone, że do wykonywania zadań będziesz wymagać własnego sprzętu. Czy działalność to tylko koszty?

Faktury możesz mieć za darmo!
Faktura to nieodłączny element każdego biznesu. By otrzymać należność od klienta, musisz wystawić stosowny dokument. Następnie musisz gromadzić je w bezpiecznym miejscu i przechowywać przez najbliższych 5 lat, a w razie wezwaVnia udostępnić urzędnikowi. Ile to kosztuje? Nic!
Fakturami możesz zarządzać z Chmury Faktur. To platforma online, która umożliwia wystawianie, archiwizację i wymianę faktur pomiędzy przedsiębiorcami. Bez limitów. Bez ograniczeń. Za darmo.
Dlaczego? Bo w dzisiejszych czasach za wystawianie i wysyłanie faktur – tak samo jak wysłanie i odbieranie e-maili – nie trzeba płacić.
Dokument sprzedaży generowany przez Chmurę Faktur jest łatwy w odbiorze, czytelny i prosty w analizie. Wystawiając fakturę sprzedaży, można odnieść wrażenie, że system robi to za nas. Platforma zaciągnie dane kontrahenta z zasobów Głównego Urzędu Statystycznego (na podstawie NIP). Dane te są aktualizowane na bieżąco, więc masz pewność, że korzystasz z prawidłowych informacji.
Fakturę sprzedaży wysyłasz do kontrahenta w formie linka, bezpośrednio z poziomu platformy. Istnieje możliwość zaciągnięcia pliku PDF i wysłania go mailowo, ale link z Chmury Faktur gwarantuje bezpieczne szyfrowane połączenie – takie jak w bankowości elektronicznej.

Automatyczny check–in
Czy platforma jest potrzebna przedsiębiorcom, którzy współpracują tylko z jednym kontrahentem i wystawiają w miesiącu jeden dokument sprzedaży oraz nie mają też zbyt wielu faktur za zakupy? Tak, bo kolejną zaletą Chmury Faktur, jest możliwość uzyskania automatycznego potwierdzenia, że kontrahent zobaczył wysłaną fakturę. To pomaga utrzymać w rozliczenia w ryzach.
Chmura Faktur daje kilka rozszerzonych opcji już w standardzie (czyli za darmo). Chodzi m.in. o możliwość wygenerowania JPK_VAT, sprawdzenia statusu VAT kontrahenta czy informację o godzinie weryfikacji.

Za co jeszcze nie musisz płacić?
Na rynku istnieje wiele darmowych rozwiązań. Wystarczy jedynie analiza potrzeb i ich weryfikacja. Przede wszystkim warto zadbać o bezpieczeństwo w sieci. Przed utratą lub przechwyceniem danych zabezpieczy nas antywirus. Programy takie jak Avast czy AVG AntiVirus FREE (oparte o licencję freeware) są zawsze dostępne bezpłatnie. Co równie ważne, są wciąż aktualizowane i obronią sprzęt przed nowo pojawiającymi się zagrożeniami.

Dobra organizacja pracy bezpośrednio powiązana jest z właściwym zarządzaniem czasem. Dlatego warto skorzystać z dostępnych na rynku darmowych rozwiązań, które pomogą zarządzać zaplanowanymi zadaniami. Do wyboru mamy programy typu Evernote czy Ms Project. Dzięki nim nie płacimy za czas, który stracilibyśmy przez źle zorganizowaną pracę, a programy naniosą wszystko do naszego kalendarza.
Jako właściciel firmy powinieneś posiadać stronę internetową i dedykowany adres mailowy. Aby zaistnieć w sieci, możesz skorzystać z rozwiązania Hostinger.pl. Dzięki jego prostocie i opcji autoinstalatora w łatwy sposób możesz założyć stronę stworzoną np. w oparciu o WordPress’a. Jeśli natomiast potrzebujesz wizytówki, ulotki, czy innego pliku z grafiką, z pomocą przychodzi Canva.com. To strona, na której bez umiejętności graficznych z powodzeniem stworzysz ciekawe materiały. Kreator posiada szablony i dodatki ułatwiające prace. Skorzystasz z nich bez opłat.

# Zespół Chmury Faktu