Świat jest dziwnym i ciekawym miejscem, dlatego warto od czasu do czasu przyjrzeć się jego mechanizmom i paradoksom. Niektóre z nich mogą cię zainspirować, inne pomogą zaoszczędzić wielu nerwów i rozczarowań. Istnieje również ogromne prawdopodobieństwo, że znajomość ich zwiększy twój spokój, a nawet przyczyni się do wzmocnienia samodzielnego myślenia. Czytasz zatem na własną odpowiedzialność!

1. W ciągu dnia człowiek ma około 70 tysięcy myśli. Pamiętaj, że stajesz się tym, o czym myślisz przez większość czasu. Uważnie dobieraj zawartość swojego twardego dysku! T. Harv Eker poproszony o to, by podzielił się najlepszą radą, jakiej może udzielić ludziom, powiedział: „przede wszystkim przestań narzekać. Jeśli zmienisz tę jedną rzecz, twoje życie zacznie stopniowo, aczkolwiek konsekwentnie zmieniać się na lepsze”.

2. Jak pisał Terry Pratchett: „Normalność to tylko wąski krąg światła wokół ogniska, a najciekawsze zaczyna się dopiero, gdy się odwrócisz”. To, co ludzie uznają za normalne, jest najczęściej wypadkową poprawności politycznej, mody, ich nawyków i wyobrażeń o świecie, tradycji, wychowania i pochodzenia. Dlatego dużo lepiej ustalić co naprawdę lubisz i jakie są twoje wartości, a potem zacząć działać zgodnie z tym, co dyktuje ci serce. Po prostu ustal, co sprawia ci radość, a potem rób tego więcej.

3. Zmaganie się z zazdrością, nienawiścią i niedostatkiem wymaga tyle samo wysiłku, co budowanie bogactwa, szczęścia i dobrych relacji z innymi. Jedno i drugie jest równie czasochłonne i męczące, za to – jak zapewne się domyślasz – owoce tych dwóch postaw diametralnie się różnią. Pomyśl więc jak i po co wydatkujesz swoją energię.

4. Zastawiałeś się po co w drzwiach mamy zamki? Oczywista odpowiedź, która od razu ciśnie się na myśl, brzmi: „dla ochrony przed włamywaczami”. Wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że wykwalifikowany włamywacz sforsuje każde zabezpieczenie. Okazuje się, że zamki pełnią inną rolę. Według Dana Ariely’ego, psychologa behawioralnego z Duke University, w społeczeństwie jest 1 proc. ludzi skrajnie etycznych, którzy nie dopuszczą się kradzieży, choćby nie wiem co. Jest też 1 proc. ludzi, którzy ukradną niezależnie od okoliczności. Według tej koncepcji zamki powstały z myślą o tym, by nie kusić pozostałych 98 proc. ludzkości. Nie żyj w ciągłym strachu, ale zadbaj o swoje podstawowe poczucie bezpieczeństwa.

5. Z tego co wiem, ludzie wylądowali na księżycu, rozbili atom, połączyli planetę przy pomocy internetu i linii lotniczych, weszli na najwyższe góry, zajrzeli na dno oceanów, a profesor Religa potrafił przeszczepić człowiekowi serce. Ba! Ludzie wymyślili nawet wykałaczki i tiramisu! Miej to na uwadze, zanim powiesz, że czegoś nie da się zrobić.

6. To, co ludzie nazywają prawdą, jest najczęściej po prostu ich punktem widzenia. Jeśli ktoś mówi „to oczywiste”, najczęściej oznacza to gigantyczną lukę w jego rozumowaniu i fakt, że rzeczy wcale oczywiste nie są. Bądź dowolnie podejrzliwy wobec ludzi, którzy zdają się wiedzieć wszystko i nie mają żadnych wątpliwości.

7. Często istnieje ogromna różnica między tym, co ludzie deklarują, a co faktycznie robią. Pamiętaj, że ponad 70 proc. społeczeństwa ma duży kłopot z prezentowaniem postaw asertywnych. Oznacza to, że większość ludzi nie potrafi po prostu powiedzieć „nie”, gdy nie jest czymś zainteresowana. Zamiast tego będą twierdzić, że muszą przemyśleć sprawę, skonsultować się z żoną, zapytać wróżki, albo kota. Potem najczęściej znikają i przestają się odzywać. Świadomość tego zaoszczędzi ci wiele frustracji choćby w procesie sprzedaży.

8. Ludzie kłamią. Z różnych powodów. Czasami ze wstydu, czasami by kogoś ochronić, niekiedy by oszczędzić sobie kłopotliwej sytuacji, ukryć kompleksy, albo niechlubną przeszłość. Według badań Biostatu z 2016 roku, Polacy kłamią od 2 do 200 razy dziennie, ale nie przykładałbym do tych wyników zbytniej wagi, gdyż ludzie kłamią nawet w anonimowych ankietach, chcąc wydać się lepszymi samym sobie. To dziwne, ale tak już jest.

9. Fikcja ma moc zmiany rzeczywistości. Okazuje się, że najwięcej ludzi w kinie płacze na… bajkach dla dzieci. W filozofii nazywa się to paradoksem fikcji. Najbardziej wzruszające są dla ludzi rzeczy, które nie istnieją, takie jak: muzyka, poezja czy literatura. Albo przygody misia Koali pragnącego prowadzić teatr.
Niemniej jednak, niezależnie od statusu ontologicznego przedmiotu naszych wzruszeń, emocje, jakie przeżywamy są jak najbardziej realne i mogą być silną inspiracją do zmiany rzeczywistości. Dlatego czym prędzej biegnij po książkę, albo po bilet na koncert! Zainspiruj się, żyj!

#Piotr Cielecki
Trener & Coach www.mowy-motywacyjne. piotrcielecki.pl kontakt@piotrcielecki.pl