Lek. Joanna Wojtyła Specjalista chorób oczu, Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego MAVIT Ekspert z ponad 13-letnim doświadczeniem w dziedzinie laserowej korekcji wzroku

Temat korekcji wad wzroku nie przestaje być aktualny. Przede wszystkim dlatego, że wady wzroku to rosnący problem. Jak wynika z prognoz Brien Holden Vision Institute do 2050 r. krótkowidzami będzie 4,7 mld ludzi na świecie (czyli blisko połowa populacji).

Wada wzroku to najczęstszy powód, dla którego odwiedzamy okulistę. Znane od stuleci okulary korekcyjne to dla wielu pacjentów zmora, znacząco ograniczająca aktywność sportową oraz wybór niektórych zawodów. Soczewki kontaktowe, spopularyzowane w ostatnich dziesięcioleciach, to kompromis między swobodą funkcjonowania i niewielką ingerencją w strukturę oka. Wielu spośród okulistów na takiej rekomendacji poprzestaje, pomimo że odsetek powikłań i trwałych uszkodzeń po soczewkach wciąż wzrasta.
Laserowa korekcja wad wzroku jest alternatywą, która pozwala trwale pozbyć się soczewek i okularów. Wzbudza wiele kontrowersji, ale nie ulega wątpliwości, że zmieniła i wciąż zmienia życie wielu pacjentów. W ankiecie satysfakcji prowadzonej wśród pacjentów po laserowej korekcji wzroku w Centrum Medycznym MAVIT w Warszawie, na pytanie: „Czy ponownie poddałbyś się operacji?”, aż 98,3% odpowiada: „TAK”. Skąd więc obawy i lęki?

PO KOREKCJI ZMIENIA SIĘ KSZTAŁT I GRUBOŚĆ ROGÓWKI
Jest to prawda. Za pomocą wiązki lasera zmieniamy kształt przedniej powierzchni rogówki. Każda dioptria wady wzroku to kolejnych kilka do kilkunastu mikrometrów usuniętej tkanki. Po zabiegu rogówka jest cieńsza w miejscu przeprowadzonej korekcji. Zmiana grubości jest zależna od rodzaju
i wielkości operowanej wady.

DLACZEGO NIE KAŻDĄ WADĘ MOŻNA ZOPEROWAĆ?
Często podawany przy informacjach o laserowej korekcji wzroku zakres operowanych wad to nie wszystko. Do zakwalifikowania wady wzroku do zabiegu potrzebna jest lekarska, zdroworozsądkowa ocena wielu cech budowy oka pacjenta i zakresu ostrości widzenia. Nie operuje się oczu z poważnymi chorobami siatkówki, zaćmą, jaskrą, zapalnymi i infekcyjnymi schorzeniami oraz z głębokim niedowidzeniem. Pacjent powinien mieć 21 lat i stabilną wadę wzroku. Ze względów medycznych może nie kwalifikować się nawet ponad 30% pacjentów.

CZY MOGĘ WYBRAĆ METODĘ OPERACJI?
I tak, i nie. Wybór metody laserowej korekcji odbywa się po ocenie możliwości przeprowadzenia określonego typu zabiegu – na podstawie analizy wyników szczegółowych badań. Muszą być spełnione kryteria dotyczące grubości rogówki, budowy anatomicznej oka i oczodołu, możliwości współpracy ze strony pacjenta podczas zabiegu. Często rodzaj i wielkość wady wzroku determinuje wybór metody (w korekcji nadwzroczności stosujemy zabiegi FemtoLASIK, a w korekcji krótkowzroczności najczęściej ReLEx® Smile i EBK) Ostatecznie to jednak pacjent,
w porozumieniu z lekarzem, dokonuje wyboru optymalnego zabiegu.

KOREKCJA JEST PRZEWIDYWALNA, REZULTATY SĄ TRWAŁE
Skuteczność zabiegów laserowej korekcji oceniana jest na 98%. Kluczowa w polepszaniu wyników jest wieloletnia obserwacja pacjentów, analiza przeprowadzonych zabiegów i ich rezultatów. Na ich podstawie specjalista tworzy nomogramy, coś w rodzaju poprawek, które mają duże znaczenie w planowaniu wyników korekcji. Rezultaty zabiegu są trwałe – zawdzięczamy to specjalnym właściwościom rogówki. Tkanka usunięta przez laser podczas zabiegu nie podlega regeneracji i efekt korekcji utrzymuje się do końca życia.
PO OPERACJI NIE MOŻNA UPRAWIAĆ SPORTÓW KONTAKTOWYCH ANI DŹWIGAĆ
Mit. Ograniczenia po zabiegach laserowej korekcji wady wzroku dotyczą nielicznych, głównie pacjentów krótkowzrocznych, u których stwierdzono zwyrodnienia obwodowe siatkówki. Z powodu zmian w siatkówce nie powinni dźwigać ciężarów i uprawiać sportów kontaktowych.

OPERACJA JEST BEZBOLESNA
Tak, podczas zabiegu nie odczuwa się bólu, ponieważ stosuje się znieczulenie miejscowe.

ZABIEG JEST KOSZTOWNY
Tak, ale koszt laserowej korekcji jest jednorazowy. Wieloletnie noszenie okularów i soczewek kontaktowych generuje znacznie wyższe koszty. Patrząc w perspektywie np. 20 lat – systematyczny zakup soczewek kontaktowych, okularów, akcesoriów i korekcji do uprawiania sportu znacznie przewyższy jednorazową cenę laserowej korekcji wzroku.

CZY MOŻNA MIEĆ JESZCZE INNE, KOLEJNE OPERACJE OCZU PO LASEROWEJ KOREKCJI
Zabieg laserowej korekcji wady wzroku nie wyklucza możliwości wykonania innych zabiegów w przyszłości (zaćmy, jaskry).

A CO Z POWIKŁANIAMI?
Dokładna diagnostyka pozwala wyeliminować pacjentów, u których istnieje poważne ryzyko rozwoju powikłań w czasie operacji i w okresie pooperacyjnym. Większość objawów ubocznych (suchość i zamglone widzenie), obserwowane we wczesnym okresie pooperacyjnym, całkowicie ustępuje po okresie rekonwalescencji.

ZABIEGI LASEROWEJ KOREKCJI SĄ UZNANĄ I BEZPIECZNĄ METODĄ KOREKCJI WAD WZROKU.