W kwestii wykończenia mieszkania wszystko obraca się wokół trzech elementów: czasu, budżetu oraz naszych oczekiwań. Czas to nasz największy sprzymierzeniec. To jego brak często zmusza nas do naginania naszych oczekiwań czy budżetu.

Kupiliście mieszkanie, a jego plan od paru tygodni leży w szufladzie i nie wiecie co z nim zrobić? Przede wszystkim nie czekajcie – mówi Malwina Morelewska, architekt wnętrz.

Malwina, jesteśmy przed odbiorem kluczy i wyobrażamy sobie te nasze 4 ściany w stanie surowym. Co powinniśmy zrobić w pierwszej kolejności?
Malwina Morelewska: Zależy ile tak naprawdę mamy czasu, ale z praktyki – zaczęłabym od wyboru ekipy remontowej. Na dobrą ekipę będziemy musieli poczekać kilka tygodni lub miesięcy. Więc w pierwszej kolejności chciałabym wiedzieć, kto będzie wykonywał prace i w jakim terminie. To mi pozwoli też określić pewien deadline, do kiedy muszę mieć zgromadzone wszystkie materiały dla ekipy. Pomoże stworzyć cały harmonogram prac.

Też czekałam na ekipę z polecenia i to był bardzo dobry krok. Teraz w trakcie czuję, że to mi daje przynajmniej trochę spokoju w całym tym zamieszaniu związanym z mieszkaniem.
Remont czy wykończenie mieszkania to ogromny stres. Według badania GFK „Polacy a stres” pierwsza trójka najbardziej obciążających emocjonalnie sytuacji w życiu prywatnym to: problemy finansowe, choroba członka rodziny oraz właśnie remont. Co trzeci badany przyznaje, że prace remontowe czy budowa domu to jedna z głównych przyczyn stresu w ich życiu. 40 proc. Polaków decyduje się na gruntowny remont tylko raz na 5-10 lat.

Z czego to wynika?
Zastanówmy się, jak wygląda nasz dzień. Ile mamy obowiązków, a ile mamy czasu wolnego? I nagle pojawia się problem wykończenia mieszkania, który jak się okazuje, wiąże się z podejmowaniem przez nas setek decyzji. Dodatkowo, w temacie nie do końca nam znanym i zrozumiałym, więc nie zawsze jesteśmy pewni naszych decyzji. A one generują koszty, bo przecież spóźniona decyzja, czy błędna decyzja, to dodatkowe koszty.

Ostatnio wybierałam klamki. Nie zdawałam sobie wcześniej sprawy, że przy każdym takim bądź co bądź drobnym elemencie, pojawiają się kolejne aspekty, które trzeba wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji.
Zazwyczaj każdy z nas wie, że będzie musiał zdecydować o płytkach, podłodze, meblach. Ale dopiero jak każdy z elementów rozłoży się na czynniki pierwsze, to pojawiają się dodatkowe ukryte pytania. Ty już to wiesz, ale kto z nas, kto dopiero stoi przed pierwszym remontem zastanawia się na przykład, że będzie musiał wybrać listwę przypodłogową? Zadecydować o jej wysokości, szerokości, kolorze i kształcie? Kto myśli o tym, że ta listwa łączy się w paru miejscach z drzwiami czy meblami kuchennymi? Czy jej kolor zgra się z kolorem opaski drzwi? Albo czy wysokość cokołu w kuchni będzie pasować do wysokości listwy przypodłogowej? Czy powiedzieliśmy parkieciarzowi jakiej grubości zamówiliśmy cokół, żeby ten kładąc parkiet zostawił nam odstęp dylatacyjny od ściany na tyle wąski, żeby na pewno listwa go przykryła?

Lawina zalewających nas ciągłych pytań. Co w takim razie poradziłabyś komuś, kto ma wykończenie mieszkania jeszcze przed sobą?
Nie odkładajcie na ostatnią chwilę, czas jest Waszym sprzymierzeńcem. Planujcie i konsultujcie się. Wiem, że nie każdy zdecyduje się na współpracę z architektem. Najczęstszym powodem są finanse. Jeśli mamy budżet, na podstawie którego mielibyśmy wybierać – zrobić kuchnię czy zatrudnić architekta, zrozumiałym jest, że wybierzemy drogę bez architekta. Natomiast wiem również, że jeżeli robimy remont pierwszy raz, to mamy najwięcej możliwości, żeby popełnić błędy. A nasze błędy podczas remontu słono kosztują. Dlatego stworzyłam szkolenie z wykańczania wnętrz – Będzie Pan zadowolony, czyli jak wykańczać, żeby się nie wykończyć! Po dwóch dniach takiego szkolenia wychodzicie z takim ‚must have’ wykończeniowym. Ustawicie funkcjonalnie mieszkanie, dowiecie się sporo o materiałach, ile to wszystko będzie kosztowało i ułożycie swój harmonogram prac.

# Justyna Szawłowska

 

ZAPRASZAMY NA SZKOLENIE
Będzie Pan zadowolony, czyli jak wykańczać, żeby się nie wykończyć!
Specjalnie dla czytelników Korpo Voice, ustalamy dodatkowy termin szkolenia: 15-16 czerwca oraz zniżkę 30%, wystarczy, że podczas rejestracji podacie kod: KORPOVOICE.
https://www.pomagamyurzadzac.pl/szkolenie-malwina-morelewska
kinga@pcaw.pl, +48 511 008 318