Rekordowa liczba 27253 uczestników tegorocznej, ósmej już edycji Poland Business Run, wystartowała 8 września w dziewięciu miastach w najpopularniejszej sztafecie biznesowej w Polsce. I my, przedstawiciele korpoludu, byliśmy tam i biegliśmy! Już po raz trzeci mieliśmy zaszczyt być patronem medialnym tego wspaniałego wydarzenia.

Drużyny składały się z 5 zawodników, każdy z nich miał do pokonania dystans ok 3.8 km w zależności od miasta, w którym odbywał się bieg. W tej edycji pobiegło o ponad 4700 korpoludków więcej niż w zeszłorocznej. Po raz kolejny frekwencją zaskoczył Kraków. Wystartowało tam ponad 7 tys. biegaczy, co dało 1500 drużyn. Oprócz Krakowa gospodarzami zawodów byli: Warszawa, Łódź, Poznań, Katowice, Gdańsk, Wrocław, Lublin i Rzeszów. Po raz pierwszy w historii imprezy listy startowe zostały zapełnione niemal we wszystkich miastach na kilka tygodni przed biegiem.
Wszystkim pracownikom korporacji, którzy udowodnili, że potrafią tak fantastycznie zjednoczyć się i wspierać takie inicjatywy – należą się wielkie brawa! Tym bardziej, że ich wysiłek nie poszedł na marne. Zebrano prawie 2,3 mln złotych. Ta liczba bardzo cieszy organizatorów, uczestników, ale przede wszystkich naszych beneficjentów. Zgromadzone środki pozwolą na dofinansowanie zakupu protez, sprzętu medycznego i ortopedycznego, a także opłacenie rehabilitacji dla co najmniej 60 osób. To ogromny postęp, oby tak dalej!
Na cele dobroczynne przeznaczona została również każda złotówka zebrana dzięki akcji „Pomagam Bardziej”. W całej Polsce było to łącznie prawie 150 tys. złotych. Zespoły, które zgromadziły największą kwotę, otrzymały Żółte Koszulki Lidera zaprojektowane specjalnie na tę okazję przez Roberta Kupisza. Największą sumę, prawie 40 tys. złotych zebrały wspólnie 2 drużyny z krakowskiej firmy Leach&Lang.


– Motywacją do tego przedsięwzięcia jest chęć pomocy osobom niepełnosprawnym, jak i sprawdzenie swojej kondycji. Wspólny bieg dla jednego celu i działanie w teamie przez współpracę to ogromny bodziec, tym bardziej gdy czuje się wsparcie z każdej strony – mówią uczestniczki Karolina Sulikowska i Patrycja Jankowicz z firmy Euroclear Szybki Wir z Krakowa.
Tradycyjnie nie mogło zabraknąć celebrytów i sportowców – w tym roku w evencie wzięli udział m.in. Euzebiusz Smolarek, Barbara Kurdej-Szatan, Mateusz Janicki, Marcin Zacharzewski, Maurycy Popiel, Hiroaki Murakami. Promocję inicjatywy wspierali m.in.: Rafał Sonik, Adrianna Palka, Mateusz Mika, zespół Pectus, drużyna Śląsk Wrocław oraz Kabaret Smile. We wszystkich miastach o gorącą rozgrzewkę dla biegaczy zadbali trenerzy z Fitness Tour.
Mateusz Janicki, aktor teatralny, telewizyjny i filmowy z Krakowa, biegł dla beneficjentów po raz siódmy. Tak mówi o swojej motywacji: – Warto zadać sobie pytanie dlaczego nie biegać ? Tu jest tak super, pozytywna atmosfera, dziewczyny z Fundacji robią tak fantastyczne rzeczy i pomagają tylu osobom, jestem w szoku jak bardzo to się rozrasta. W zeszłym roku marzeniem było Centrum Rehabilitacji – dzisiaj ono już jest. Masa ludzi zbiera pieniądze na wspaniałe cele. Jestem związany z Krakowem, to wszystko się fajnie łączy, będąc tutaj jestem w stanie pomóc nagłaśniając wydarzenie i dając większą liczbę odbiorców – mówi Janicki.


Pomimo charytatywnego celu imprezy, atmosfera była prawdziwie sportowa, a rywalizacja zacięta. Najszybsze drużyny Poland Business Run 2019 to kolejno: w Poznaniu „Manufaktura Mieszkań” (00:52:28), w Lublinie „lubelskibiegacz.pl TEAM 1”, w Krakowie #AdamCzerwińskiTeam, w Rzeszowie „GrupaKetyTeam”, w Gdańsku „A jednak się dało!”, w Katowicach „ESAB_1” i w Warszawie “Live Well at Citi 1 – CitiFX Pulse Masters”. Najszybszym biegaczem w Polsce okazał się Paweł Wysocki z „lubelskibiegacz.pl TEAM 1” z czasem 00:10:18 i średnią prędkością 02:57min/ km.
Warto wspomnieć, że tego samego dnia na terenie bazy w Novo Selo odbył się bieg charytatywny zorganizowany przez żołnierzy XL zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Kosowie. Pomoc otrzymają weterani poszkodowani podczas misji poza granicami kraju, a także żołnierze, którzy ulegli nieszczęśliwym wypadkom poza służbą. W Novo Selo wystartowało 80 biegaczy (żołnierze różnych narodowości, pracownicy RON XL zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR oraz polscy policjanci z EULEX).
24 sierpnia wystartowała pierwsza, charytatywna sztafeta górska Szczyrk Business Run 2019. 130 Zawodników ruszyło z Hali Skrzyczeńskiej na terenie Szczyrk Mountain Resort, pokonując 10 km. Cel był jeden – pomóc beneficjentom Fundacji Poland Business Run: 8-letniemu Kubusiowi, mieszkańcowi Szczyrku oraz Markowi, który stracił nogę w wypadku. Nie zabrakło również Ambasadorów Poland Business Run, w składzie : Marcin Zacharzewski, Hiroaki Murakami i Andrzej Popiel.
Co zapamiętałam z tego dnia? Cudowną atmosferę i wspaniałych ludzi. Biegaczy, którzy na trasie wzajemnie się wspierali. Dopingujących kibiców, cudownych wolontariuszy uśmiechniętych od ucha do ucha, podających nam wodę i słodkości, a następnie wręczających nam z dumą medale. Ogromnie wzruszająca była dla mnie możliwość przebywania tego dnia z podopiecznymi Fundacji, którzy jak nikt inny potrafili wspomóc nas słowami i uśmiechem. „To dla mnie biegniesz” wyraża więcej niż mogłam sobie wyobrazić.
PBR jest piękną inicjatywą, łączy ludzi, by móc dosłownie postawić innych na nogi. Fundacja Poland Business Run zapewnia, że jej charytatywna działalność nie zakończy się na biegu – teraz zajmie się pomocą jego beneficjentom. Powołane w Krakowie Centrum Rehabilitacji „Znowu w biegu”, specjalizujące się w pomocy osobom po amputacji, przeprowadzi kilkadziesiąt tygodniowych turnusów rehabilitacyjnych z nauką chodu z protezą. Według potrzeb udzielone zostanie także wsparcie psychologa i innych specjalistów.

#Karolina Wojtyniak