Zapytaliśmy Prezesów i Szefów działów komercyjnych oraz HR z dużych firm  o ich największe wyzwanie. Wyniki są jednoznaczne: konieczność zaangażowania i zatrzymania pracownika w firmie – a w razie jego odejścia, efektywne zrekrutowanie  zastępstwa. Nikt nie ma złudzeń: lepiej nie będzie! Rewolucja 4.0, zmienne otoczenie makroekonomiczne przyniosły inny paradygmat zapewniania ciągłości operacyjnej biznesu i trzeba mu sprostać.

Właśnie dlatego tworzymy cross-branżowy dialog i  przełamujemy silosy w firmach, by dzięki zacieśnieniu współpracy zarządów, działów komercyjnych i HR, wspólnie wypracować – w gronie m. in. praktyków reprezentujących: NEUCA, AVON, MBANK, DR IRENA ERIS, VEOLIA, SIEMENS, ORIFLAME, PAYBACK, AMREST, NATIONALE NEDERLANDEN, KRAMP, WIRTUALNA POLSKA, BUDIMEX ASTOR, CCC, NESTLE, ORANGE, ENEL-MED, OKNOPLAST, L’OREALodpowiedzi na to jak zatrzymać pracownika w firmie.

Zapraszamy do udziału w Forum organizowanym przez brave.: Focus: Employee Retention 20-21 listopada w Renaissance Warsaw Airport Hotel..

 

Więcej informacji: www.employee-forum.pl