Właśnie zakończyła się 30. edycja branżowej konferencji, na której spotykają się menedżerowie i specjaliści personalni z największych polskich firm i przedstawicielstw zagranicznych, czyli krótko mówiąc z korpo.

Edycja jubileuszowa – „Idziemy po nowe”

Jako wasz szpieg uczestniczę w tego typu eventach , w końcu omawiają tu kwestie kadrowe z nami korpoludkami mocno związane. Organizatorzy zapewniali, że ta edycja – z racji jubileuszu – będzie wyjątkowa. I tak rzeczywiście było. Duże wrażenie zrobiła na mnie liczba uczestników – ponad 500 osób. Tak, tak 500 HRowców z największych firm w Polsce w jednym miejscu i … ja jedna, uciekinierka z korpo. Głowy mi nie ucięli, za to podsłuchałam trochę, co kombinują. Z pewnością tym, co przyciąga na Kongres tak liczne grono, jest merytoryka. Tym razem hasło, które towarzyszyło prezentacjom brzmiało: „Idziemy po nowe”.

Prelegenci szukali odpowiedzi na pytania: Jak będzie wyglądał nowy świat pracy i jak się do tego przygotować? Czy da się pogodzić euforię nowego, wspaniałego świata nieograniczonych możliwości z lękami i obawami epoki cyfryzacji, wyczerpywania się zasobów naturalnych, wykluczenia różnych grup pracowników lub ich całkowitego braku?  Jak zmieniać styl przywództwa liderów na bardziej partycypacyjny, nieformalny, empatyczny, czyli taki, który jest oczekiwany przez pracowników młodego pokolenia? Jak kompleksowo kształtować doświadczenia pracowników na każdym etapie ich funkcjonowania w organizacji, zmieniać otoczenie pracy dostosowując je do oczekiwań nowych, zupełnie innych od obecnych generacji. Jakich kompetencji poszukiwać i jak je kształtować, aby realizować zakładane cele biznesowe?

A przede wszystkim, gdzie poszukiwać unikatowego sensu istnienia organizacji, z którym pracownicy będą mogli się utożsamić na tyle, by w pełni zaangażować się w pracę? Czyli podsumowując – mądrze gadali o naszej przyszłości jako pracownika firmy.

Pierwszy dzień 30. Kongresu Kadry

Pierwszego dnia Kongresu mogliśmy posłuchać różnorodnych inspiracji – nie tylko do pracy zawodowej, ale również życia osobistego. Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli biznesu, wśród nich pojawili się: Ania Jakubowski – dyrektor generalna Avon, Roman Wieczorek – w latach 2010-2016 pierwszy i jedyny Polak, który pełnił funkcję członka zarządu światowego Grupy Skanska, Jerzy Śledziewski – wiceprezes zarządu Banku BNP Paribas, Marcin Balicki – prezes zarządu Millennium Leasing. Kilka prezentacji dotyczyło przyszłości świata pracy i roli jaką pełnić w nim będzie robotyzacja, sztuczna inteligencja czy wirtualna rzeczywistość – o tym mówili miedzy innymi dr Aleksandra Przegalińska, futurolożka i wykładowca ALK, Jowita Michalska z Digital University czy Piotr Wiśniewski z agencji robotów DB77. Nie zabrakło prezentacji motywacyjnych – jak zwykle znakomitych w wykonaniu mówców biznesowych: Szymona Kudły i Sebastiana Kotowa. Owacje na stojąco otrzymał były reprezentant polskiej drużyny piłki ręcznej – Karol Bielecki. Pierwszy dzień Kongresu zakończył się bankietem, podczas którego można było posłuchać recitalu Andrzeja Poniedzielskiego.

Drugi dzień 30. Kongresu Kadry

Drugi dzień to już bardziej praktyczne prezentacje. Uczestnicy wybierali spośród pięciu równoległych ścieżek tematycznych. W gronie prelegentów znaleźli się między innymi menedżerowie z takich firm, jak: Capgemini Polska, McDonald’s Polska, Grupa Żywiec, Oriflame Poland, Payback Polska, PKN Orlen, Crédit Agricole Bank Polska, Bridgestone, Microsoft, PZU TFI, Nationale Nederlanden, Kompania Piwowarska, Hilti Poland, Essilor Polonia, Accenture. Trzeciego dnia odbyły się praktyczne warsztaty.
Kongres już za nami. Uczestnicy wrócili do swoich firm z ogromną dawką wiedzy i inspiracji. Teraz czas na wdrożenie tego w życie. Relację z tego eventu już za chwilę będziecie mogli zobaczyć w odcinku KORPO TV na naszej stronie internetowej.

#Justyna Szawłowska