anna jantar zwierciadło

 

Wypalone matki w Zwierciadle

Matki w Polsce przytłoczone są wyrzutami sumienia, pracą i obowiązkami domowymi. Nieustannie pozostają pod presją otoczenia, które wciąż wydaje osądy. Gdy jesteś korpomatką, do tego wszystkiego dochodzi jeszcze stres, targety i wyścig szczurów.

W najnowszym wydaniu Zwierciadła dużo miejsca poświęcono wypalonym, zmęczonym i zniechęconym matkom. Z jednej strony mit matki Polki trzyma się mocno – kobiety niosą na ramionach dom, będąc dumne ze swojej roli. Z drugiej strony są jednak statystyki. A te pokazują, że Polska w czołówce krajów o najwyższym poziomie wypalenia rodzicielskiego.

Polskie matki są przemęczone, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Przytłoczone obowiązkami i wyrzutami sumienia – bo przecież nie mogą czuć, że mają dosyć, skoro kochają swoje dzieci? Jak sobie z tym poradzić? Miłość do dziecka powinna przecież sprawić, że wszystko będzie prostsze. Czemu zatem dzieje się inaczej?

Psycholog radzi: zadbaj o siebie!

Jak w takim razie odnaleźć radość w macierzyństwie i w życiu? Psychoterapeutka Ewa Woydyłło nie uznaje kompromisów: „Zadbaj o swój dobrostan. Jak będziesz promienna, radosna, jak będziesz podśpiewywać, gotując kapuśniak, to dziecko będzie wiedziało, że życie jest piękne. Ale żeby podśpiewywać, to trzeba pójść do operetki. Trzeba samej korzystać z pełni życia i wtedy nie ma wypalenia”.

Jak echo w uszach dźwięczy fraza: szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko. Psychologowie przekonują, że tak właśnie jest. Dopóki matki nie zadbają o siebie, nie będą mogły cieszyć się macierzyństwem, budować głębokiej relacji z partnerem i być szczęśliwe.

Mija 40 lat od śmierci Anny Jantar

Na okładce Zwierciadła piękne zdjęcie Anny Jantar, a w środku artykuł o jej życiu. Od tragicznej śmierci mija właśnie 40 lat. W tym roku, mama Natalii Kukulskiej, obchodziłaby 70. urodziny. W Zwierciadle znajdziemy wzruszający artykuł pt. Anna Jantar. Legenda. Gwiazda.

Jaka była, na czym polega jej fenomen, dlaczego do dziś śpiewa się jej piosenki, fani palą znicze na jej grobie, organizuje się koncerty, a pamięć o niej jest wciąż żywa? Na te pytania próbują odpowiedzieć jej córka i przyjaciele. Autorką tekstu jest Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin.

Co jeszcze w nowym wydaniu Zwierciadła?

Nominacja do Oscara, najcenniejszej w świecie filmowym nagrody przeniosła Jana Komasę do innej ligi. „Otwiera się portal z możliwościami – mówi nam reżyser. – Boję się tylko, że nie wykorzystam w pełni tych otwartych dzisiaj drzwi. Rozmawia Emil Marat.

Właśnie wydaje płytę, już myśli o następnej. Na muzycznej scenie jest od 30 lat. Przeszła długą drogę. Mówi: „Miłość jest taką siłą, dzięki której możemy całkowicie zmienić życie. I ja jestem teraz kompletnie innym człowiekiem”. Z Renatą Przemyk rozmawia Zofia Fabjanowska.

Zawsze wszystko zaczyna się i kończy na kobietach – mówi Xavier Dolan. Kiedyś cudowne dziecko kina, dziś dojrzały twórca. O jego najnowszym filmie „Matthias i Maxime”, o życiowych wyborach i planach na przyszłość z reżyserem rozmawia Anna Serdiukow.

„Jako artystka całe życie przekraczam normy. Pracuję w nienormalnych godzinach, w nienormalnych emocjach” – mówi o sobie Maja Kleczewska. To jedna z najbardziej wyrazistych reżyserek teatru. Jej „Pod presją” zostało uznane za najlepszy spektakl roku 2019. Wywiad Remigiusza Grzeli.

Nie bój się. 50 lat to nie tylko nie koniec, to może być nowy początek – przekonuje Mylene Desclaux, autorka popularnego bloga i książki „Francuzki dojrzewają najpiękniej”. Można jej wierzyć, bo sama właśnie po 50. urodzinach zmienila w swoim życiu niemal wszystko. Rozmowa Pauliny Stolarek.

Zima bez śniegu, lato bez deszczu, pożary w Australii. Coś złego dzieje się z naszą planetą – to wiemy. Mówimy o tym coraz częściej. I coraz częściej, jak się okazuje, zapadamy na „depresję klimatyczną”. Ogarnia nas smutek, tracimy poczucie bezpieczeństwa. „Powinniśmy się bać. Ale oprócz strachu potrzebujemy też nadziei. Jest konieczna, by zmagać się z wyzwaniami, by działać”, mówi psycholożka dr Marzena Cypryańska-Nezlek w rozmowie z Karoliną Morelowską-Siluk.

Czym różni się czułość od czułostkowości? Komu i jak ją okazywać? Na te pytania odpowiada psychoterapeuta Wojciech Eichelberger. Rozmowa Beaty Pawłowicz.

Wydanie Zwierciadła z dodatkiem

Nowe wydanie dostępne jest również z kremem pod oczy Biolaven Organic, maskami do twarzy ze złotem L’Biotica oraz zestawem kosmetyków Travel Size marki Uroda.