Platforma edukacyjna zDziecmi.pl ułatwia i uatrakcyjnia zdalne nauczanie. To realne wsparcie dla dzieci, rodziców i firm mówi Victoria Iwanowska.

Rozwiązanie stworzone z potrzeby w czasach koronawirusa, gdy dzieci potrzebują pomocy w lekcjach, źle znoszą brak ruchu i kontaktów z rówieśnikami; rodzice muszą godzić obowiązki zawodowe z całodzienną opieką nad dziećmi i zdalnym nauczaniem, często nie mają kompetencji pedagogicznych, nie są też w stanie zastąpić towarzystwa kolegów; a pracodawcy chcą mieć zaangażowanych pracowników, także w trybie pracy home office.

Platforma edukacyjna zDziecmi.pl została uruchomiona przez Agencję Vi, która jako pierwsza firma w Polsce, w ciągu 48 godzin stworzyła projekt ZDALNIE W DOMU. Jego celem jest wsparcie dzieci, rodziców i firm w trudnym okresie nauki i pracy zdalnej w czasie przymusowej izolacji. Początkowo projekt był kierowany głównie do pracodawców, teraz platforma edukacyjna jest dostępna także dla osób indywidualnych.

Zdalne animacje i zajęcia ruchowe dla najmłodszych dzieci, pomoc w odrabianiu lekcji dla uczniów szkół podstawowych, indywidualne rozmowy z nauczycielami w wirtualnych pokojach przedmiotowych, wymiana informacji przez pisemne wiadomości i videoczaty, kółka zainteresowań i spotkania z ciekawymi ludźmi, interakcja, wsparcie i prawdziwa pomoc – tak wygląda nauka z onlinową platformą stworzoną dla dzieci pracujących rodziców.

Podczas ograniczeń wynikających z pandemii zdalne animacje dostępne na www.zDziecmi.pl wspomagają rodziców przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Platforma obejmuje animacje online dla maluchów już od 3. roku życia oraz dla dzieci szkół podstawowych (klasy 0 – VIII), pomoc w zdalnym odrabianiu lekcji i spotkania w kółkach zainteresowań. Program sprawdził się już od pierwszego dnia zamknięcia przedszkoli i szkół, został doceniony zarówno przez pracodawców, rodziców i dzieci, jak i nauczycieli i animatorów.

– Od wielu partnerów biznesowych i rodziców słyszałam, jak ogromnym wyzwaniem jest połączenie pracy w domu z opieką nad dziećmi i zdalną edukacją. W ciągu 2 dni uruchomiliśmy platformę ułatwiającą samodzielne odrabianie lekcji w domu. Początkowo skierowaliśmy projekt do firm, które doceniły wsparcie swoich pracowników w domowym nauczaniu. Pracodawcy postawili na zadowolenie pracujących rodziców, Ci zyskali przestrzeń i bardziej sprzyjające warunki do wykonywania zdalnej pracy, zaś ich dzieci podane w interesujący sposób animacje, konsultacje przedmiotowe i pokoje tematyczne. Rosnące zainteresowanie naszymi zajęciami i wiele próśb o ich szersze udostępnienie sprawiło, że zdecydowaliśmy się na wdrożenie oferty również dla osób indywidualnych oraz przez systemy kafeteryjne. Po rozwiązaniu ogromnego wyzwania organizacyjnego i technologicznego, jakim jest obsługa zapisów i koordynacja zajęć indywidualnych, uruchomiliśmy platformę www.zDziecmi.pl. – mówi Victoria Iwanowska, Prezes Agencji Vi.

Animacje dla dzieci w wieku 3-10 lat i zajęcia w klasach IV-VIII
Animatorzy w godzinach pracy rodziców organizują dla dzieci aktywności przez Internet. Dla maluchów są to głównie zajęcia ruchowe. Rodzice dzieci w klasach 0-III dostają wcześniej listę rzeczy potrzebnych do zajęć, które mają w domu i nie wymagają kupowania, np. rolka papieru toaletowego, kredki, itp. Dla starczych dzieci nauczyciele i korepetytorzy są dostępni online każdego dnia w konkretnym przedziale czasowym, przykładowo między 15 a 18. Dzieci wchodzą do wirtualnych pokojów przedmiotowych, gdzie są zapraszane na indywidualne rozmowy z nauczycielem konkretnego przedmiotu. Wpisują swoje pytania na prywatnym chacie i mogą otrzymać odpowiedź pisemnie lub poprzez videoczat. Czym się różni rozprawka od opowiadania? Skąd mam wiedzieć, który czas przeszły użyć w języku angielskim? Zrobiłam matmę, wysyłam zdjęcie, może Pani sprawdzić, czy to dobrze policzyłam, bo wydaje mi się, że gdzieś jest błąd. Nie rozumiem polecenia, czy może mi Pan wytłumaczyć o co tu chodzi? – to zaledwie kilka pytań, z jakimi dzieci zwróciły się w pierwszym miesiącu działania projektu. Dzieci, które odrobiły już lekcje, szukają szerszych informacji lub chcą porozmawiać, mogą wziąć udział w spotkaniach z ciekawymi osobami. Hitem okazały się escape roomy, doświadczenia fizyczne i chemiczne, piłka nożna, zajęcia ekologiczno – przyrodnicze oraz „zrób to sam”.

Zalety wdrożenia dla firm i zajęć dla osób indywidualnych
Wykupując pakiety na wyłączność firmy mają możliwość decydowania o liczebności grup i dopasowanie programu do oczekiwań organizacji. Niektóre firmy proszą także o wdrożenia w językach obcych, głównie w języku angielskim i rosyjskim. Pokoje zamknięte, w których bawią się jedynie dzieci pracowników z danej firmy, sprzyjają ich integracji. Już pojawiły się sygnały, że dzieciaki umawiają się na spotkania po zakończeniu kwarantanny. Dzieci mają także możliwość poznania firmy rodziców, np. przez zabawne opowieści „co rodzice robią w pracy”.

W drugim etapie projektu sprawdzone rozwiązania w opcji dla firm zostały przełożone na szersze wsparcie dla osób indywidualnych. W przypadku, gdy rodzic wykupuje pojedyncze zajęcia na portalu www.zDziecmi.pl lub korzysta z programu kafeteryjnego, jego dziecko dołączane jest do jednego z dostępnych pokojów, zgodnie z grupą wiekową.

Opinie klientów o projekcie:
– Zaangażowanie się w tę akcję jest odpowiedzią na potrzeby naszych pracowników. W Nationale-Nederlanden mamy świadomość, że czas, gdy placówki oświatowe są zamknięte, jest szczególnie trudny dla tych osób, które muszą łączyć swoją pracę zawodową z opieką nad dziećmi. Dlatego chcemy być wsparciem dla naszych pracowników i zapewnić ich dzieciom dostęp do atrakcji, które urozmaicą im czas spędzany w domu. Planujemy konsekwentnie rozwijać ofertę skierowaną do rodziców – mówi Marta Pokutycka-Mądrala, rzecznik prasowy Nationale-Nederlanden.

Grupa Żywiec rozpoczęła większe wdrożenia od testów: – Opieka nad dziećmi w trakcie kwarantanny to niemałe wyzwanie. Staramy się ułatwić naszym pracownikom to zadanie. (…) Przeprowadziliśmy dzień próbny i reakcja pracowników i dzieci biorących udział w zajęciach była bardzo pozytywna, dlatego podjęliśmy decyzję o wdrożeniu tej formy naszego wsparcia dla pracowników i ich rodzin. Jest to część szerszego pakietu, który im oferujemy w tych trudnych i niepewnych czasach.

Platforma zdziecmi.pl jest ciekawym i angażującym dzieci rozwiązaniem edukacyjnym nie tylko w czasach pandemii. Choć powstała podczas kwarantanny, będzie dostępna także, gdy dzieci wrócą do tradycyjnego nauczania w szkołach i przedszkolach. Po 6 tygodniach od ruszenia ze startupem na rynku edukacji www.zdziecmi.pl będącym rozwiązaniem w obszarze innowacji społecznych #ideaHACK, Agencja Vi otrzymała za swoją inicjatywę nagrody Oracle oraz Venture Café Warsaw.

Agencja Vi angażuje się także w działania społeczne. Stworzyła serwis www.RazemZsasiadami.pl, gdzie udostępnia darmową aplikację webową Zakupy dla sąsiadów oraz poradnik Jak Budować Wspólnoty.

Więcej informacji na: www.zDziecmi.pl

Animacje: https://youtu.be/fo0ATtl4juU

Odrabianie lekcji i pokoje tematyczne: https://youtu.be/Zkuti7k1A5E