Gdy pandemia zawitała do korpoświata, pojawiło się wiele niewiadomych: jak ma wyglądać praca zdalna, kto powinien iść na kwarantannę i co w ogóle z testami na COVID? Ta ostatnia kwestia wciąż wzbudza ogromne zainteresowanie, mimo że walka z koronawirusem trwa już od kilku dobrych miesięcy. Jak wykonać test we własnym zakresie, gdzie się zgłosić i które badanie warto zrobić? Nie martw się, znamy odpowiedzi na pytania nurtujące korpoludków.

Czym różnią się testy na COVID?

Na rynku znajdziemy kilka opcji testów, które mają wykryć obecność wirusa SARS-CoV-2 lub sprawdzić, czy mamy przeciwciała anty-SARS-CoV-2. W uproszczeniu wszystko sprowadza się więc do tego, jaki jest cel badania. Wyróżnia się dwa typy testów na koronawirusa:

  • serologiczne,
  • wymazowe (wykrywające materiał genetyczny wirusa metodą real time RT-PCR lub jego białkowe antygeny).

Podczas pierwszego typu badania pobierana jest próbka krwi żylnej lub włośniczkowej, a kolejne dwa wiążą się z przeprowadzeniem wymazu z nosogardzieli. Tak, dokładnie tego, który znamy z telewizji. Testy na przeciwciała wykonuje się bardzo szybko i bezboleśnie – personel medyczny pobiera próbkę krwi, a następnie oznacza obecność przeciwciał. Jeśli jednak chcemy dowiedzieć się, czy obecnie jesteśmy w trakcie infekcji COVID, powinniśmy udać się do wyznaczonego punktu i poddać się wymazowi.

Jak i gdzie sprawdzić, czy mamy koronawirusa?

Badanie real time RT-PCR pozwoli określić obecność materiału genetycznego wirusa. To specjalny test molekularny potwierdzający jednoznacznie zakażenie SARS-CoV-2. Podobną informację niesie wykrycie antygenów białkowych wirusa w wymazie z dróg oddechowych. Test ten daje wynik szybciej niż badanie real time RT-PCR, ale, o ile wynik dodatni potwierdza zakażenie, to niestety wynik ujemny nie daje pewności braku infekcji.

Do niedawna nie mieliśmy możliwości przeprowadzenia tych badań we własnym zakresie, ale obecnie trochę się w tej kwestii zmieniło. Wiele placówek medycznych oferuje komercyjne wykonanie wymazu, co pozwala w prosty sposób rozwiać wątpliwości. Takie badanie szybko i sprawnie zrobimy w specjalnie przygotowanych Punktach Pobrań typu „Drive&Go-Thru”, które gwarantują pełne bezpieczeństwo. Na stronie placówki wystarczy kupić i opłacić wybraną przez siebie opcję, a potem udać się do wyznaczonego punktu. Wynik wymazu dostępny jest on-line, co zdecydowanie ułatwi zadanie korpoludkom. Co więcej, punkty pobrań zlokalizowane są w całym kraju. Niejeden z nas korzysta przecież z opcji pracy zdalnej pod maminym dachem lub rozkoszuje się morskim powietrzem.

Po co mi test wykrywający przeciwciała?

Wielu z nas zastanawia się, po co właściwie przeprowadzać test na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2, skoro nie dowiemy się, czy przechodzimy infekcję. O to zapytaliśmy lekarza, który jest ekspertem w zakresie badań na COVID.

W Polsce dość duży odsetek pacjentów przebywa infekcję bezobjawowo i badania przeciwciał odpowiadają na pytanie, czy dana osoba miała kontakt z wirusem i ma przeciwciała, które najprawdopodobniej zabezpieczają przed ponowną infekcją. Z danych epidemiologicznych z Europy ocenia się, że co najmniej 1%, a często nawet 5% populacji, miało kontakt z wirusem, czyli przeszło infekcję w sposób objawowy bądź bezobjawowy i ma przeciwciała. Informacja ta jest ważna nie tylko dla pracownika, ale dla pracodawcy, bo taka osoba ma bardzo małe ryzyko ponownej infekcji” – mówi dr Tomasz Anyszek, Pełnomocnik Zarządu ds. Medycyny Laboratoryjnej Grupy DIAGNOSTYKA.

Badanie serologiczne identyfikujące przeciwciała pozwala też wykryć tych ozdrowieńców, którzy byli jedynie cichymi nosicielami wirusa, przechodząc infekcję bezobjawowo. Bywa też tak, że przeszliśmy COVID-19, ale objawy były tak nietypowe, że nikt nie powiązał ich akurat z koronawirusem.

A może by tak zbadać pracowników?

Okazuje się, że placówki medyczne swoją ofertę kierują nie tylko do korpoludków, ale i naszych pracodawców! Nie oszukujmy się – prędzej czy później wszyscy będziemy musieli wrócić posłusznie do korpobiurek i opuścić nasze domowe pielesze. Takie badanie zdecydowanie pomoże zapewnić bezpieczeństwo w szklanym wieżowcu. Gdzie wykonuje się wtedy testy? Są dwie opcje: standardowa i ta nieco bardziej luksusowa. Mamy możliwość zrobienia testu w placówce medycznej lub zaproszenia medyków do korpoświata w celu wykonania badania dla większej liczby ludzi.

#Magda Więckowska