ryba na lunch praca

Właściwe odżywianie jest niezbędnym elementem naszego życia, a zbilansowany jadłospis wpływa na prawidłową pracę naszego organizmu. W obecnych czasach coraz więcej osób przykłada dużą uwagę do wybieranych produktów spożywczych – ich jakości, pochodzenia oraz składu. Dlaczego warto to robić? Ponieważ nawet lunch zjedzony w pracy „na szybko” powinien nie tylko dostarczyć energii na kolejne godziny, ale także stanowić pełnowartościowy posiłek.

Smaczne i pełnowartościowe ryby? To możliwe!

W ciągu dnia pracujesz, a po powrocie brak ci czasu na samodzielne przygotowanie obiadu? Z takim problemem boryka się wiele osób. Czasami naprawdę trudno pogodzić odpowiednio pełnowartościowe i przygotowywane w domowym zaciszu posiłki z aktywnym trybem życia i brakiem wolnego czasu. Gdy praca i dojazd do niej wypełniają nam większą część dnia, wielu z nas decyduje się na szybki posiłek – niejednokrotnie kosztem jego jakości. Niektórzy tak skupiają się na pracy, że o posiłku przypominają sobie dopiero wieczorem. Inni z kolei podjadają drobne, lecz najczęściej wysokokaloryczne i niezdrowe przekąski. Co więc wybrać, jeśli nie mamy czasu na tradycyjny obiad?

Podczas codziennego zamieszania w pracy, kiedy nie ma możliwości wyjść na lunch, świetnym rozwiązaniem jest własny posiłek, przygotowany w domu. W takim przypadku niewątpliwy prym wiodą wszelkiego rodzaju sałatki, składające się z kawałków ulubionego mięsa, warzyw lub owoców. Odpowiednio dobrane i przyprawione według naszego gustu, mogą stanowić sycące danie, które doda nam energii na całą resztę dnia. A co warto dodawać do takich sałatek?

Lunch rybny? Genialny pomysł!

Już w czasach starożytnych nasi przodkowie szanowali i doceniali walory ryb. W obecnych czasach mamy możliwość poznać jego skład i zrozumieć, dlaczego są tak wartościowe. Nic dziwnego, że jedne z najstarszych kuchni (np. japońska i śródziemnomorska) opierają się właśnie na morskich specjałach, a Eskimosi (żywiący się głównie tłustymi rybami), należą do ludów najrzadziej cierpiących na choroby serca. Z czego to wynika?

Ryby obfitują w liczne witaminy, mikro- i makroelementy (głównie jod, wapń i fosfor), ważne tłuszcze stanowiące cenne źródło energii, liczne witaminy (zwłaszcza D, i z grupy B) oraz łatwo przyswajalne dla ludzkiego organizmu białka, bogate w cenne aminokwasy (lizyna, tryptofan, cystyna). Jednak największym skarbem  są nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym te z rodziny omega-3. Liczne walory sprawiają, że ryby zalicza się do tzw. żywności funkcjonalnej, czyli takiej, która oprócz wartości odżywczych ma także udokumentowany przez liczne badania, pozytywny wpływ na nasz organizm. Po jakie produkty więc sięgać, przygotowując rybny lunch do pracy?

Pyszna rybka na szybko

Dla osób ceniących sobie każdą chwilę i tych stale zapracowanych, idealnym rozwiązaniem jest przyniesiony z domu lunch lub gotowy posiłek, który można zjeść w każdej wolnej chwili. W takich sytuacjach świetnie sprawdzają się także gotowe sałatki funkcjonalne (np. Salatino), które stanowią pełnowartościowe danie. Co więcej – są gotowe do spożycia w każdej chwili i bez konieczności wcześniejszego przygotowania, bądź podgrzania. Świetnie doprawione ryby w towarzystwie ulubionych warzyw (np. fasoli, papryki, oliwek czy groszku) są lekkie i sycące zarazem. Opakowanie w formie puszki sprawia, że nie musimy przechowywać ich w lodówce, bez problemu zmieszczą się w plecaku czy torebce.

Walory rybnych dań są nie do przecenienia. Warto zadbać o ich obecność w naszym codziennym jadłospisie, tym bardziej, jeśli prowadzimy intensywny tryb życia. Funkcjonalne gotowe sałatki rybne mogą okazać się strzałem w dziesiątkę, jeśli zależy nam na tym, aby nasz lunch w pracy był nie tylko smaczny, ale także pełnowartościowy!