Świąteczna korpointegracja i docenienie zespołu w dobie pandemii

Koniec roku, spotkania noworoczne zbliżają się wielkimi krokami. Pandemia zmusza wiele przedsiębiorstw do cięcia kosztów. Pierwszymi w kolejce niestety są benefity pracownicze. Często są ograniczane lub zupełnie likwidowane. Jako manager staraj się uniknąć sytuacji, w której znikają ważne dla pracowników motywatory. Budżet może i się kurczy, ale to nie znaczy, że nie ma żadnego wyjścia z sytuacji! Co  zrobić, aby zintegrować zespół i podziękować mu za cały rok współpracy?

Dlaczego warto doceniać pracowników?

O wiele łatwiej jest zwrócić uwagę na czyjś błąd niż udzielić pochwały. Walczmy z tym w korporacjach, walczmy z tym wszędzie! Warto, bo nawet regularny feedback powoduje, że 96% pracowników czuje docenienie i satysfakcję. Zadowoleni pracownicy są aż o 43% bardziej produktywni i chętniej pozostają w organizacji. Doceniony pracownik to także szczęśliwy pracownik. A szczęśliwi pracownicy korzystają ze zwolnień chorobowych o 36% rzadziej[1]! W tym artykule dzielimy się z Wami doświadczeniem pracy z klientami biznesowymi oraz naszymi własnymi. Mamy nadzieję, że będą dla Was cennym źródłem inspiracji.

Jak doceniać w dobie pandemii?

Szklane wieżowce zamieniliśmy na domy i mieszkania. Firmy zweryfikowały wydatki na owoce i warzywa w biurze, dodatkowe wyposażenie miejsc pracy, ale w codziennym trójkącie łóżko – fotel – biurko rzeczywiście można zwariować. Praca zdalna to ogromne wyzwanie dla podtrzymania poziomu motywacji w zespole. Na szczęście istnieje wiele benefitów, z których pracownicy mogą korzystać bez wychodzenia z domu: dostęp do e-booków czy platformy z serialami, kursy online mniej lub bardziej związane z wykonywanym zawodem albo prywatnym hobby. Nie chcesz nadwyrężać budżetu? Pochwal pracownika na wspólnym kanale firmowym, podczas spotkania zespołu – a może zaoferuj godzinę mentoringu z prezesem? Da się! Możesz stosować docenianie w formie indywidualnej albo grupowej.

 

Co nasi pracownicy myślą na temat doceniania?

Pomysły na integrację zespołu przed Świętami

Zwykle spotykaliśmy się na firmową wigilię. I integracja gotowa! Niestety w tym roku zmagamy się z nową rzeczywistością i prawdopodobnie większość spotkań odbędzie się online lub zostaną odwołane. Nie rezygnuj z integracji zespołu! Sfera online nie zostaje w tyle pod względem możliwości integracji. Umówcie się na degustację win albo kurs robienia sushi online. Wystarczy Wam ta sama platforma do videokonferencji, której używacie na co dzień. Zadbajcie o świąteczne dekoracje, niech każdy zarzuci na siebie ten zabawny świąteczny sweter. Pograjcie w kalambury online, gwarantujemy – to zawsze dobry pomysł. Pójdźcie o krok dalej i zorganizujcie losowanie mikołajkowe. Aplikacja automatycznie losuje kto dla kogo jest mikołajem, a wy ustalacie zasady – u nas każdy musi własnoręcznie przygotować prezent o wartości maksymalnie 20 złotych. Wysyłamy przesyłki, żeby wspólnie otworzyć prezenty podczas spotkania online.

Nie rezygnuj z integracji zespołu przez pandemię

Po prostu znajdź nowe rozwiązania. Udowodnisz zaradność w kryzysowej sytuacji, zaoszczędzisz na długich wyjazdach integracyjnych organizowanych w hotelach, a i tak osiągniesz najważniejsze cele – integracja i wyrażenie wdzięczności za cały rok. Możesz zaproponować wspólne pieczenie pierników, warsztaty z robienia ozdób świątecznych albo zabawne quizy o kolegach z pracy – kto odgadnie o kim mowa? Będzie fajnie! Zadbaj o osobiste życzenia od szefa oraz wyraźne podziękowanie za współpracę i działanie w tym trudnym dla wszystkich czasie.

Najlepsze narzędzie świątecznej motywacji – prezenty dla pracowników!

Pracodawcy nie wykorzystują potencjału prezentów. A pracownicy zgodnie odpowiadają[2], że to właśnie dzięki podarunkom czują się docenieni. Prezenty pozytywnie wpływają na ich samopoczucie i dają świadomość, że szef o nich dba. W raporcie, który przygotowaliśmy, połowa badanych wskazuje prezenty jako skuteczny motywator do pracy. A czy jest lepsze okazja do wręczania prezentów niż Boże Narodzenie?

Bezcenne chwile spędzone razem

Online czy nie, najlepszym prezentem jest po prostu podarowany komuś czas. W ramach prezentów świątecznych dla pracowników możesz wykorzystać vouchery na Chwile Warte Więcej z Katalogu Marzeń. To vouchery na zrobienie komuś śniadania do łóżka, przejęcie pilota na kilka godzin lub cały dzień bez mówienia nie. Chodzi o to, aby zachęcić pracowników do spędzania czasu z bliskimi. Każdy voucher kosztuje symboliczne 5 złotych, cały zysk przeznaczamy na rzecz wybranych fundacji. Niski koszt, wsparcie fundacji i wartościowy czas razem. Prezent idealny.

Prezent bożonarodzeniowy dla każdego pracownika

Prezent jest wartościowy, kiedy za taki uważa go obdarowana osoba. Powinien odpowiadać rzeczywistym potrzebom pracownika. W licznych zespołach ciężko o personalizację prezentu dla każdego pracownika, dlatego idealnym rozwiązaniem jest karta podarunkowa do serwisu prezentowego. Dowolny nominał dopasujesz do budżetu, a obdarowany sam wybierze marzenie, które chciałby spełnić.

Miłośnik adrenaliny? Skok na bungee, jazda szybkim autem, kurs nurkowania. Potrzeba relaksu? Masaż, zabiegi SPA, weekend za miastem. Czas z bliskimi? Kolacja dla dwojga, rodzinna wizyta w parku rozrywki. A do tego na realizację jest 12 miesięcy! Atrakcje można zrealizować, kiedy pandemia da nam w końcu odetchnąć lub po prostu wybrać z kategorii bez wychodzenia z domu: dostęp do platformy z audiobookami, e-bookami, filmami, kreator toreb, koszulek, planerów na nowy rok czy klimatycznych cotton balls – z dostawą do domu.

Managerko, managerze – doceniaj osobiście

Szczególnie jeśli zarządzasz mniejszym zespołem, możesz podarować każdemu pracownikowi bardziej spersonalizowany prezent. Specjalnie dla niego wybrana książka z zaznaczonymi cytatami, własnoręcznie wydziergany szalik czy upieczone przez Ciebie ciastka. Uruchom kreatywność! Podobny efekt pozwoli Ci osiągnąć wręczenie vouchera na przeżycie – jeśli znasz swoich pracowników wiesz, który z nich bardziej ucieszy się z sesji floatingu, a który dostanie szału zachwytu z możliwości skoku ze spadochronem. Nagraj autorski film z życzeniami i po prostu spraw ludziom, z którymi pracujesz, radość. Takich rzeczy się nie zapomina!

Czy warto celebrować święta w firmie?

Jeśli ciągle się nad tym zastanawiasz, obejrzyj webinar Olgi Pruszkowskiej, Manager ds. komunikacji i oferty biznesowej w Katalogu Marzeń i Karoliny Turostowskiej, HR Manager w HR Business Partner. Przekonają Cię, że warto to robić — na dodatek podpowiedzą, w jaki sposób! Webinar znajdziesz na YouTube Katalog Marzeń dla Biznesu.

 

 

[1] Nais, Krótka historia doceniania, https://nais.pl/wp-content/uploads/2020/03/Nais_podrecznik.pdf

[2] Raport Katalogu Marzeń oparty na wypowiedziach 580 pracowników firm działających w Polsce.