Pandemia utrudniła firmową integrację i organizację wydarzeń, które urozmaicały życie firm dotychczas. Wspólne przerwy na kawę, spotkania świąteczne czy szkolenia razem z pracą przeniosły się do świata wirtualnego, czyli przed ekran komputera. Działy HR zadają sobie więc pytanie, jak w tym trudnym okresie zadbać o zdrowie pracowników, ich dobrostan psychiczny i relacje międzyludzkie w organizacji? Z rozwiązaniem przychodzi organizator charytatywnej sztafety Poland Business Run.

Jakiekolwiek pozapracowe spotkania od ponad roku odbywają się online, przykuwając pracowników do biurek i ekranów na kolejne godziny, co nie wpływa dobrze na ich zdrowie fizyczne. Nie wszyscy też są w związku z tym zainteresowani takimi wydarzeniami. Z kolei spotkania offline w większych grupach nie są wskazane i wiele organizacji nie chce do nich zachęcać. W tym momencie najlepiej postawić więc na wydarzenia wirtualne, ale takie, które motywują do ruchu, na przykład firmowe treningi online, podczas których pracownicy wspólnie ćwiczą: krótkie rozgrzewki na rozruszanie się albo regularne dłuższe treningi.

Taką inicjatywą jest też biznesowa sztafeta charytatywna Poland Business Run. Bardzo ważnym aspektem dla działów HR jest fakt, że taką imprezę można wykorzystywać do integracji wielokrotnie na różne sposoby, dzięki czemu nie jest to jednorazowe wydarzenie, a projekt, którym pracownicy ekscytują się dłuższy czas.

Pomaganie przez bieganie, integrowanie przez pomaganie

Poland Business Run zwykle odbywał się w pierwszą niedzielę września w dziewięciu największych miastach Polski. Rok 2020 wymusił zmianę formuły biegu – w dziewiątej edycji każdy z pięciu biegaczy w drużynie sam wytyczał własną czterokilometrową trasę, a udokumentowany wynik przesyłał przez dedykowaną aplikację. Mimo trudnej sytuacji epidemii w sztafecie wzięło udział 19 075 biegaczy z 1091 firm, a nowy format został ciepło przyjęty. Takie same zasady będą obowiązywać też w tym roku, podczas jubileuszowej edycji biegu.

Poland Business Run na stałe jest wpisany w kalendarz hotelu Radisson Blu Kraków. Uczestniczymy w tej imprezie od samego początku, pomagaliśmy budować jej podstawy, uczestniczyliśmy w rozwoju i nie wyobrażamy sobie, że mogłoby nas w niej zabraknąć – mówi Magdalena Młynarczyk, City Director of Sales & Marketing at Radisson Blu Hotel Krakow & Park Inn by Radisson Krakow. – Oprócz waloru sportowego dla naszych pracowników udział w Poland Business Run to okazja, by lepiej się poznać w bardzo nieformalnej atmosferze i być zespołem także poza naszymi murami. Hotel to złożona maszyna, która dobrze działa tylko wtedy, kiedy potrafimy ze sobą współpracować i bezbłędnie funkcjonować jako zespół. Poland Business Run daje nam możliwość spojrzenia na siebie pod tym względem z całkiem nowej perspektywy. Aspekt charytatywny sprawia, że również osoby niezaangażowane w sport chcą uczestniczyć w tym wspólnym wysiłku poniesionym dla dobra kogoś innego.

Wirtualny charakter zmienił klimat imprezy, ale nie odebrał jej waloru integracyjnego. Wręcz przeciwnie, umożliwił zaangażowanie pracowników także z zagranicznych oddziałów – dzięki temu w sztafecie pobiegli ludzie w 17 krajach, w tym tak odległych jak USA, Indie czy Malezja. W ten sposób zebrano środki na wsparcie 71 beneficjentów, w tym Moniki, ambitnej biathlonistki marzącej o występie na Igrzyskach Paraolimpijskich, czy Jana, piekarza-cukiernika, który jako mąż, ojciec i dziadek chciałby być jak najdłużej sprawny i samodzielny.

Pomagając w organizacji biegu i wspieraniu osób z niepełnosprawnościami, pomagamy też sami sobie – mówi Anna Urbańska, dyrektor zarządzająca (CEO) globalnym centrum usług biznesowych banku Standard Chartered w Polsce. – Przygotowania oraz udział w biegu sprzyjają regularnemu kontaktowi z naszymi pracownikami, co jest kluczowe w warunkach podyktowanej przez względy bezpieczeństwa pracy zdalnej, oraz we wzmacnianiu poczucia wspólnoty w czasach izolacji. Dzięki wirtualnej formule biegu i udziale koleżanek i kolegów z innych krajów, możemy wzmacniać poczucie wspólnoty w ramach polskiego zespołu i naszej globalnej sieci – dodaje Anna Urbańska.

Krok pierwszy: zapisy

  1. Poland Business Run odbywa się dopiero 5 września 2021 roku. Jakie działania z nim związane można podjąć do tego czasu? Pierwszym i właściwie kluczowym wydarzeniem – które dzieje się już teraz, od 11 do 31 maja – jest rejestracja drużyn. Aby się zgłosić, należy założyć konto, uzupełnić dane do faktury, po czym dodać drużynę, podając dane przynajmniej jednego z zawodników (imię, nazwisko, e-mail i datę urodzenia). Pozostałych należy dopisać w ciągu 14 dni.

Komunikację dotyczącą zapisów i samego biegu warto rozpocząć jak najszybciej, by umożliwić udział  w wydarzeniu wszystkim chętnym pracownikom.

Rywalizacje na wakacje

Co robić, kiedy drużyny są już skompletowane, a zapisy zakończone? Czas zachęcić do treningów, także wspólnych, jeśli tylko obostrzenia na to pozwolą. Pomysłów na to, jak to robić, jest wiele. Niektóre firmy stawiają na rywalizację, prowadząc własne klasyfikacje przed biegiem albo organizując konkursy. Możecie przygotować gadżety firmowe i zachęcać pracowników do trenowania w nich czy zrobienia sobie drużynowego zdjęcia, by później udostępnić je w firmowych mediach społecznościowych. Organizacja tworzy wtedy wizerunek przyjaznego, lubianego pracodawcy, który dba o integrację i dobrą formę pracowników.

W sierpniu drużyny otrzymają pakiety startowe – to kolejny moment, który można wykorzystać do pochwalenia się przygotowaniami.

Zwykle pakiety wysyłamy kapitanom drużyn, ale niektóre firmy chcą dostać je zbiorczo, ponieważ planują połączyć rozdawanie pakietów z integracją biegaczy lub dorzucić dodatkowe gadżety, firmowe albo biegowe. Warto przemyśleć sposób dystrybucji oraz płynące z niego szanse związane z employer brandingiem – opowiada Marta Hernik, dyrektor Fundacji.

Pomagajmy bardziej – wszyscy

Zaraz po zakończeniu zapisów startuje akcja „Pomagam bardziej”, w którą włączyć się mogą także osoby niebiegające. Każda drużyna może zbierać środki na wsparcie beneficjentów fundacji. Zespoły, które zgromadzą najwięcej funduszy, jako Liderzy Pomagania otrzymają Żółte Koszulki Lidera. Akcja ma trzy etapy, które trwają do końca czerwca, do końca lipca i do dnia biegu. W zeszłym roku Fundacji udało się w ten sposób zebrać ponad 100 tys. złotych, które umożliwiły pomoc kolejnym osobom, takim jak Jan, nauczyciel, który stracił nogę z powodu choroby. Jan dalej uczy, chodzi z młodzieżą po górach, spaceruje po lesie i wykonuje wszystkie czynności w domu i ogrodzie, udowadniając, że amputacja to nie koniec świata. Dzięki akcji „Pomagam bardziej” otrzymał dofinansowanie nowej protezy, by dalej móc funkcjonować jak dotychczas.

Samo zbieranie pieniędzy w ramach firmowej integracji można na różne sposoby urozmaicić, by mobilizować i angażować pracowników. Niektóre drużyny organizują kiermasz ciast, inne licytację gadżetów. Czasem, by zwiększyć szanse na zwycięstwo swojego zespołu, firmy losują jedną ze swoich drużyn, której zbiórkę będą promować i wspierać w danym miesiącu. Rywalizacja ma aż trzy etapy, więc na realizację różnych pomysłów są całe wakacje.

Zawsze warto też po prostu przypominać o szczytnym celu i pokazywać historie dotychczasowych i aktualnych beneficjentów, które przedstawia Fundacja.

Poza tym z myślą o osobach niebiegających można zorganizować webinary w tematyce zdrowia czy wspomniane już mniejsze treningi. Taką ofertę szkoleń z fizjoterapeutami i psychologami może przygotować także Fundacja Poland Business Run.

Organizujemy szkolenia ze specjalistami dotyczące szerokiej tematyki – mówi Marta Hernik, dyrektor Fundacji. – Oferujemy szkolenia związane z dbaniem o zdrowie fizyczne i psychiczne. Opowiadamy także o tym, co jest nam najbliższe, czyli o pracy i zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami i kontakcie z nimi.

Do biegu gotowi, czyli własna strefa kibica

Wszyscy mamy nadzieję na poprawę sytuacji i stopniowe znoszenie obostrzeń, co umożliwi organizację wydarzeń na powietrzu. Warto wtedy stworzyć firmową strefę kibica połączoną na przykład z piknikiem, w trakcie którego można zorganizować własne konkursy i inne atrakcje. Cały dzień prowadzony będzie też streaming ze studia Fundacji, dzięki któremu będzie można śledzić bieżące rekordy i wyniki.

Po biegu firma może zrobić własne statystyki, galerię zdjęć, podziękować wszystkim za udział i nagrodzić najszybszych biegaczy.

Wiele organizacji bardzo ceni sobie nasz bieg, także za to, że jest angażujący przez długi czas, nie tylko dla biegaczy. Jednym z elementów, które takie zaangażowanie budują, są historie osób, dla których to wszystko się wydarza – opowiada Agnieszka Pleti, prezes Fundacji. – Dlatego od początku pokazujemy, dla kogo to wszystko robimy i jak bardzo taka pomoc może zmienić jakość życia. W tym roku pomagamy na przykład Kubie, chłopcu, który urodził się bez ręki. Kuba świetnie sobie radzi, pływa, mimo trudności nauczył się jeździć na rowerze, ale jest w okresie intensywnego rozwoju i powinien wymieniać protezę właściwie co roku, a to kosztuje. Ze wsparciem sponsorów, firm wystawiających drużyny i samych biegaczy możemy ułatwić mu życie.

Sponsorami strategicznymi wydarzenia są UBS, Standard Chartered i Enea.